PC16BU-10KLIN, 10k Ohms
PC16BU-10KLIN, 10k Ohms
Quantity
Unit price
1-4
Quantity in stock: 20
PC16BU-10KLIN, 10k Ohms. Resistance: 10k Ohms. : single turn. Assembly/installation: THT. Characteristic: Linear. L axis length.: 35mm. Male Thread Length: 6mm. Mechanical rotation angle: 270°. Number of tracks: mono. Operating Voltage: 350VDC. Pitch of terminals: 5.08mm. Power: 0.25W. Properties: mono. RoHS: yes. Series: PC16BU. Shaft area: smooth. Shaft diameter: 4mm. Shaft length: 29mm. Tolerance: ±20%. Value: 10k. Original product from manufacturer: Omeg. Quantity in stock updated on 11/05/2026, 05:14
PC16BU-10KLIN
20 parameters
Resistance
10k Ohms
single turn
Assembly/installation
THT
Characteristic
Linear
L axis length.
35mm
Male Thread Length
6mm
Mechanical rotation angle
270°
Number of tracks
mono
Operating Voltage
350VDC
Pitch of terminals
5.08mm
Power
0.25W
Properties
mono
RoHS
yes
Series
PC16BU
Shaft area
smooth
Shaft diameter
4mm
Shaft length
29mm
Tolerance
±20%