TC10-16-20%, 16V, 10uF
TC10-16-20%, 16V, 10uF
Quantity
Unit price
1-4
Equivalence available
Quantity in stock: 94
TC10-16-20%, 16V, 10uF. Voltage: 16V. Capacitance: 10uF. Assembly/installation: PCB through-hole mounting. Capacitor material: tantalum capacitor. Configuration: tantalum capacitor. Dimensions: 5x8mm. Pitch: 2.54mm. Tolerance: 20 %. Original product from manufacturer: Div. Quantity in stock updated on 11/05/2026, 05:14
TC10-16-20%
9 parameters
Voltage
16V
Capacitance
10uF
Assembly/installation
PCB through-hole mounting
Capacitor material
tantalum capacitor
Configuration
tantalum capacitor
Dimensions
5x8mm
Pitch
2.54mm
Tolerance
20 %
Original product from manufacturer
Div
Equivalent products and/or accessories for TC10-16-20%