T350B475M016AT
T350B475M016AT
Quantity
Unit price
1-24
Quantity in stock: 1696
T350B475M016AT. Capacity value [F]: 4.7uF. Component family: tantalum capacitor. Configuration: PCB through-hole mounting. Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]: 5 Ohms @ 100kHz @ 25°C. External height [mm]: 7.6mm. Housing: vertical mounting. Manufacturer's product group: T350. Max temperature: +125°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 4.5mm. Outer width [mm]: 4.5mm. Outside diameter [mm]: 4.5mm. Pitch: 2.54mm. Rated voltage (V): 16V. RoHS: yes. Tolerance (%): ±20 %. Original product from manufacturer: Kemet. Quantity in stock updated on 11/05/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
T350B475M016AT
17 parameters
Capacity value [F]
4.7uF
Component family
tantalum capacitor
Configuration
PCB through-hole mounting
Equivalent series resistance [Ohm/Hz/°C]
5 Ohms @ 100kHz @ 25°C
External height [mm]
7.6mm
Housing
vertical mounting
Manufacturer's product group
T350
Max temperature
+125°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
4.5mm
Outer width [mm]
4.5mm
Outside diameter [mm]
4.5mm
Pitch
2.54mm
Rated voltage (V)
16V
RoHS
yes
Tolerance (%)
±20 %