Resistor WH50-1KJI, 1k Ohms, 50W
Quantity
Unit price
1-9
Quantity in stock: 32
Resistor WH50-1KJI, 1k Ohms, 50W. Resistance: 1k Ohms. Nominal dissipation [W @ °C]: 50W. Breakdown voltage: 2000V. Component family: Wirewound resistor. Configuration: screw. External height [mm]: 16mm. External thickness [mm]: 30mm. Housing: metal housing. Manufacturer's product group: WH50. Max temperature: +200°C.. Number of terminals: 2. Outer length [mm]: 51mm. Outside diameter [mm]: -. Pitch: 72.5mm. RoHS: yes. Temperature coefficient: ±25ppm/°C. Tolerance (%): ±5 %. [V]: 1250V. Original product from manufacturer: Welwyn. Quantity in stock updated on 11/05/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
WH50-1KJI
18 parameters
Resistance
1k Ohms
Nominal dissipation [W @ °C]
50W
Breakdown voltage
2000V
Component family
Wirewound resistor
Configuration
screw
External height [mm]
16mm
External thickness [mm]
30mm
Housing
metal housing
Manufacturer's product group
WH50
Max temperature
+200°C.
Number of terminals
2
Outer length [mm]
51mm
Pitch
72.5mm
RoHS
yes
Temperature coefficient
±25ppm/°C
Tolerance (%)
±5 %
[V]
1250V