MCP6004-I-P
MCP6004-I-P
Quantity
Unit price
1-24
Quantity in stock: 18
MCP6004-I-P. Amplification: 112dB. Assembly/installation: THT. Bandwidth: 1MHz. Function: Operational amplifier. Housing (according to data sheet): DIP-14. Housing: DIP. Input OFFSET voltage: 4.5mV. Integrated circuit properties: rail-to-rail output. Number of channels: 4. Number of terminals: 14. Operating Voltage: 1.8...5.5V. Operating temperature: -40...+125°C. RoHS: yes. Standby current: 170uA. Type of integrated circuit: Operational amplifier. VCC: 1.8V...5.5V. Voltage rise rate: 600mV/us. Original product from manufacturer: Microchip. Quantity in stock updated on 11/05/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
MCP6004-I-P
18 parameters
Amplification
112dB
Assembly/installation
THT
Bandwidth
1MHz
Function
Operational amplifier
Housing (according to data sheet)
DIP-14
Housing
DIP
Input OFFSET voltage
4.5mV
Integrated circuit properties
rail-to-rail output
Number of channels
4
Number of terminals
14
Operating Voltage
1.8...5.5V
Operating temperature
-40...+125°C
RoHS
yes
Standby current
170uA
Type of integrated circuit
Operational amplifier
VCC
1.8V...5.5V
Voltage rise rate
600mV/us