Electrochemical capacitor 383LX681M450N062, 680uF, 450V, -25...+85°C
Quantity
Unit price
1-2
Quantity in stock: 21
Electrochemical capacitor 383LX681M450N062, 680uF, 450V, -25...+85°C. Capacitance: 680uF. DC voltage: 450V. Operating temperature: -25...+85°C. Assembly/installation: PCB through-hole mounting. Capacitor material: aluminum electrolyte. Capacitor type: electrolyte. Configuration: vertical mounting. Diameter: 40mm. Impedance: 0.085 Ohms. Impulse current: 3500mA. Lenght: 63mm. Lifespan: 3000 hours. Pitch: 10 and 22.5 mm Snap-In. RoHS: yes. Series: 383LX. Tolerance: 20 %. Original product from manufacturer: Cde Cornell Dubilier. Quantity in stock updated on 11/05/2026, 05:14
Technical documentation (PDF)
383LX681M450N062
17 parameters
Capacitance
680uF
DC voltage
450V
Operating temperature
-25...+85°C
Assembly/installation
PCB through-hole mounting
Capacitor material
aluminum electrolyte
Capacitor type
electrolyte
Configuration
vertical mounting
Diameter
40mm
Impedance
0.085 Ohms
Impulse current
3500mA
Lenght
63mm
Lifespan
3000 hours
Pitch
10 and 22.5 mm Snap-In
RoHS
yes
Series
383LX
Tolerance
20 %